Climat80 Gruppen bidrar till ett hållbart Lund.
Som stolt samarbetspartner till Granitor är vi med och skapar Lunds första bilfria bostadsrättsförening, Brf Life.
I Brf Life står hälsosam livsstil, smarta lösningar och miljö i fokus. Det planeras att vara bilfritt, med naturområden runt knuten och med möjlighet att ta cykeln överallt.
Brf Life innehåller 42 bostadsrätter i ett sex våningar högt bostadshus. Preliminär inflyttning är våren 2023. Som underleverantör till Granitor utför Climat80 Gruppen samtliga tekniska installationer så som ventilation, värme, sanitet, styr & regler samt solceller åt Granitor.
Läs mer om projektet
I ARE Sverige ingår Climat80 Gruppen som omfattar Climat80, Elfast, Klimatkyl, Lunds Värme & Sanitet och Stjernfeldts VVS.
Våra affärsområden är ventilation, VS, el, kyla, automation och fastighetsservice. I nära samarbete med våra kunder hittar vi de bästa lösningarna, oavsett om det gäller kontor, köpcentrum, hotell, sjukhus, bostadsfastigheter eller industrianläggningar.
ARE är ett finskt familjeföretag med över 100 års erfarenhet inom bygg- och installationsbranschen och erbjuder tjänster under hela fastighetens livscykel. ARE-koncernens högre syfte är att bidra till ett hållbart samhälle genom installationer som utvecklar framtidens hållbara och flexibla fastigheter.